7 Eylül 2014 Pazar

ARI HASTALIKLARINA DAİR..

Merhaba...
Değerli arıcılar, yoğun iş tempom dan dolayı uzun zamandır paylaşımlar da bulunamıyorum. Bundan sonra daha sık sizlerle birlikte olmaya gayret edeceğim.
Son zamanlarda yoğun bir şekilde arı hastalıkları ile ilgili sorunlar bana iletiliyor...buna dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum..
Arıcı olarak önceliğimiz arı kolonilerimizi hastalıklara kaptırmamaktır. Sıfır hastalık prensibimiz olmalıdır. ( varroa hariç) Bundan dolayı hastalıkların ortak nedenlerini bilip arıcılık uygulamalarımızı buna göre ayarlamalıyız. ben bunları 12 madde de özetledim.

1- Arı kolonilerimiz daima güçlü olacak ( arı mevcudu 7 çerçevenin altına düşmemeli). koloni içindeki arı bireylerinin hiyerarşik görev dağılımını zaafa uğratacak uygulamalardan kaçınmak gerek.
2- Arı barınağı olan kovanlarımız çok önemli, hangi bölgede olursak olalım daima kovanlarımızın havalandırmaları açık olmalı...kovanlarımızın tabanında mutlaka varroa çekmecesi olmalı. kovan yapımında kullanılan maddeler arı sağlığı için uygun olmalıdır. arıların çok propolis kullandıkları kovanlar ( kovan ic yüzeyinde )  genelde sağlıksız demektir.
3- Varroa paraziti ile daima etkin mücadele yapılmalı. organik ilaçlarla
4- Çok kararmış eski petekler kuluçkalıkta kullanılmamalıdır.
5- Arılık, arılara stres yaratacak etkilerden uzakta konuşlandırılmalıdır.
6- Aşırı yemleme yapmamak gerek.
7- Oğul veren koloniler başka bir koloni ile birleştirilmeli, oğul veren kovanımızı mutlak bilmeliyiz. zayıfladığı için onu başka koloni ile birleştirmek gerek. ilk başta oğul veren arıda arıyı yogun görürüz fakat koloninin hiyerarşik sistemi bozulduğu için hastalıklara karşı direncsiz olurlar, fırsatcı konaklar zarar verebilirler.
8- Arıları aç ve susuz bırakmamak gerek.
9- Genç ana arı kullanmak gerek. kayıt tutmalıyız.
10- Arıya dogru zamanda dogru miktarda temel petek çerceve vermek gerek. arının sarmadığı boş cerceveler alınmalıdır.
11- Arı beslemesinde kendi balınızı veya temiz su dan yapılmış şeker şurubunu kullanın. temel peteki kendi döngünüzde sağlamaya calısın.
12- Hastalıklı kolonilerden arı veya başka hicbir şey almamak gerek. hastalıklı kovan kontrolunde kullanılan ekipmanlar sterilize edilerek kullanılmalı. salgın hastalık olan arı hastalıgında arı kolonisi yakılarak imha edilmelidir.